25

lip

Podsumowanie inicjatywy “Sieć dla potrzebujących”

Podsumowanie inicjatywy “Sieć dla potrzebujących”

W kwietniu 2020 r., gdy w Polsce było coraz więcej przypadków zakażeń wirusem COVID-19, cała Polska szyła maseczki, a ceny przyłbic osiągały kosmiczne ceny, Śląska Sieć 3 sektora zawnioskowała do Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich o przyznanie dotacji na zakup drukarki 3D. Na tej drukarce chcieliśmy wydrukować 500 przyłbic i rozdać je organizacjom pozarządowym pracującym z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.

Dotację otrzymaliśmy bardzo szybko. Jeszcze szybciej otrzymaliśmy środki, co pozwoliło nam w II połowie maja uruchomić produkcję. Oczywiście nie obyło się bez przygód. Druk 3D wydaje się być prosty, a nam się wydawało, że zakup drukarki 3D typu plug&play rozwiąże nasze wszystkie problemy.

Do zakupu drukarki byliśmy przygotowani. Spędziliśmy kilkadziesiąt godzin oglądając tutoriale druku 3D na YouTube, przegadaliśmy temat z drukarzami i mieliśmy osobę, z którą mogliśmy na bieżąco przedyskutować wszystkie pojawiające się problemy. Okazało się, że to za mało i na samo przygotowanie procesu druku potrzeba ok. tygodnia. Nawet najlepszy specjalista nie był w stanie przewidzieć, jak nasza drukarka będzie reagować z konkretnym typem filamentu i jak dopasować do niej parametry druku. 

Następnie należało dopasować gotowy projekt przyłbicy do naszych potrzeb. Wzory dostępne w internecie drukowały się ok. 3 godzin, co oznaczało, że na wydrukowanie 500 przyłbic potrzebowalibyśmy 1500 roboczogodzin tj. 62,5 dnia w 24-godzinnym systemie pracy. Oczywiście tyle czasu nie mieliśmy dlatego po optymalizacji wydruku udało nam się doprowadzić to tego, że jedna przyłbica drukowała się niecałe półtorej godziny.

Dzięki pracy wolontariuszy i doradców, którzy pomogli nam w działaniach pierwsze przyłbice rozdawaliśmy już w połowie czerwca. A do końca lipca rozdaliśmy 500 sztuk. Całe działanie było możliwe dzięki dotacji Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które przyznało nam grant w ramach Priorytetu 5 Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. 

Obecnie przygotowujemy się do jesieni - już mamy wydrukowanych kilkanaście sztuk przyłbic i mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będą potrzebne. A drukarka będzie “pracowała” na repair cafe i w śląskich placówkach wsparcie dziennego...

 


Powrót