21

gru

4 proste, tanie i efektowne pomysły na film społeczny

4 proste, tanie i efektowne pomysły na film społeczny

Niektóre organizacje pozarządowe i inicjatywy społeczne chętnie sięgają po formę przekazu jaką jest wideo, a inne wręcz przeciwnie – unikają go mówiąc, że nie mają na to ani czasu, ani środków, ani nie widzą sensu takiego działania. Jednak, jak zauważa Artur Kurasiński w wywiadzie na portalu ngo.pl: „Ważnym trendem w świecie informacji będzie angażowanie za pośrednictwem wideo. Do 2020 roku liczba wszystkich danych wymienianych w internecie wzrośnie do 80% na rzecz danych związanych z filmami i filmikami. Ludzie są wzrokowcami, uwielbiają patrzeć i w ten sposób poznawać świat.”

Dla tych społeczników, którzy nie mają czasu i pieniędzy podpowiadamy: da się nakręcić doby film taniej niż myślicie.

 

Pomysł nr 1: Film jednoujęciowy

Jest to film, który od początku do końca jest kręcony jako jedno ujęcie. Taki film nie wymaga montażu, a ewentualne dodanie napisów i muzyki będzie możliwe nawet w najprostszym darmowym programie do obróbki wideo.

Film jednoujęciowy dobrze się sprawdzi w przypadku tzw. „gadającej głowy”, tj. gdy jedna osoba coś opowiada, wyjaśnia bądź tłumaczy lub gdy np. pokazujemy naszą placówkę i wchodzimy z kamerą od drzwi przechodząc przez wszystkie pokoje. Inną wersją takiego ujęcia jest wykorzystanie selfiesticka i komórki, wykadrowanie na twarz narratora i kręcenie go jak chodzi i opowiada o tym, co widzi.

W zależności od tematu film może być krótszy (od 30 sekund do kilku minut).

Pomysł nr 2: „Gadająca głowa” lub zrzut ekranu z komentarzem

Taki film można nakręcić przy pomocy jednego lub kilku ujęć (odpada koszt montażu) za pomocą posiadanego sprzętu (np. telefon na statywie) lub za pomocą oprogramowania komputerowego do nagrywania zrzutów ekranów np.: Free Screen Video Recorder. Aby powstał film należy zmontować kilka ujęć, dorzucić muzykę i ewentualne napisy.

Pomysł na „gadającą głowę” lub „zrzut ekranu z komentarzem” można wykorzystać, gdy chcemy nakręcić film instruktażowy  i np. pokazać/ powiedzieć ludziom jak mają wypełnić wniosek o dofinansowanie.

Pomysł nr 3: Kilka osób po kolei

Takie film polega na tym, że zapraszamy do współpracy od kilku do kilkunastu osób. Następnie nakręcamy każdą z nich osobno. Każda osoba mówi to samo, albo pokazuje ten sam napis. Innym wariantem takiego filmu jest pocięcie jednego skomplikowanego zdania na pojedyncze wyrazy i każda z występujących w filmie osób wypowiada jeden wyraz po kolei.

Jest to bardzo tani sposób na pokazanie różnorodności, tego że kilkanaście osób wspiera daną ideę lub wielkości naszej organizacji – np. tego, że współpracujemy z kilkunastoma wolontariuszami i wolontariuszkami. Film można nakręcić każdym sprzętem i nie wymaga on dużej wiedzy z zakresu programów do obróbki filmów. Cały montaż polega na tym, aby w odpowiednim miejscu uciąć kawałek filmu i dokleić kolejną osobę.

Pomysł nr 4: krótki śmieszny GIF

GIFy zaczynają królować na Instagramie i FB. A dodatkowo według algorytmów FB są traktowane jako wideo, co jest wyżej punktowane i częściej pokazywane na tablicach osób lubiących naszą stronę. GIF to naprawdę prosty film – ma kilka sekund, ale te kilka sekund jest powtarzane w nieskończoność. Co powoduje, że np. na FB nasz GIF przez jedną osobę zostanie obejrzany kilka razy.

Ten pomysł można wykorzystać, gdy chcemy pokazać coś śmiesznego, jakiś wypadek lub kogoś, kto umie jakąś niesamowitą rzecz (wtedy kręcimy tą osobę podczas jej wykonywania). GIFy przydają się, gdy chcemy zaistnieć w społeczności.

 

A jaki jest Wasz pomysł na taki i fajny film społeczny?

 

Tekst powstał w ramach projektu „Społecznicy w Sieci”, który został dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.Powrót